Samaria Gorge Hike

One of the highlights of my stay in Crete was the hike in the Samaria Gorge. When organising everything for the trip I must admit that it wasn’t easy to find all the necessary information so I thought I would write a post with all you have to know if you’re heading to Samaria. And if you’re not, there’s plenty of photos to have a look at 🙂

Jednym z najciekawszych miejsc, które odwiedziłam podczas pobytu na Krecie był Wąwóz Samaria. Muszę przyznać, że organizując wędrówkę poprzez wąwóz niełatwo było znaleźć wszystkie potrzebne informacje – stąd też pomysł na ten post: zawarłam w nim podstawowe informacje, które z pewnością przydadzą się każdemu planującemu wycieczkę do Samarii. A tych, którzy jeszcze tam się nie wybierają, zapraszam do obejrzenia zdjęć 🙂

DSC_0002

What is Samaria Gorge?

It is a gorge in southwest Crete created by a small river running between the White Mountains and Mt. Volakias. It is 16 km long and starts at the altitude of more than 1200 m at the northern entrance and leads to the shores of the Libian Sea in the small village of Agia Roumeli.
Most of the hike (13 kms) is within the Samaria Gorge National Park and then there are three more kilometers from the park exit to the sea shore.

Czym właściwie jest Wąwóz Samaria?

To 16-kilometrowy wąwóz w południowo-zachodniej części Krety, który powstał wskutek erozji rzeki płynącej między Białymi Górami a Górą Volakis. Na północnym krańcu wąwóz zaczyna się na wysokości ponad 1200 m stopniowo schodząc do poziomu morza. Wędrówka kończy się u brzegów Morza Libijskiego, w wiosce Agia Roumeli. 
Większa część trasy (13 km) wiedzie przez Park Narodowy Wąwozu Samaria, później trzeba przejść jeszcze trzy kilometry, by dojść do morza.

DSC_0026

How difficult is this hike?

I wouldn’t say it’s a difficult hike but it’s definitely not an easy one either. It took me around 5 hours to complete it (with some short breaks on the way). If you’re relatively fit then you should be able to complete it too. However, I would advise children, elderly people and people with any health problems not to go there. One you get in the Gorge, you cannot leave half way through. In case of any severe injouries during the hike in the gorge there are few donkeys: park rangers can use them as the only mean of transportation for the injuried ones.

Jak trudna jest ta wędrówka?

Nie zaliczyłabym przejścia przez Wąwóz Samaria do bardzo trudnych, ale na pewno nie jest też łatwy spacerek. Mi pokonanie całej trasy zajęło 5 godzin (licząc krótkie przerwy po drodze). Jeśli jesteś w miarę wysportowany/a, to powinieneś/powinnaś dać radę. Wyprawę odradzałabym natomiast dzieciom, starszym osobom oraz tym, którzy borykają się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi, ponieważ z trasy nie można zejść nigdzie po drodze. Na wypadek poważniejszych urazów, które mogą przytrafić się wędrowcom, w wąwozie jest kilka osłów: strażnicy parku mogę przetransportować na nich tych, którzy nie są w stanie sami dokończyć wędrówki.

DSC_1273

How to get there?

This part is quite tricky. You can get to Omalos (the place where the hike starts) by bus from Chania. The village at the end of the hike, Agia Roumeli, is not accessible by road so the only way to leave from there is by boat… or going back through the gorge (some people actually book a place to stay for a night in Agia Roumeli and then hike back the next day). If you choose to take a boat, you will get off at the village of Sfakia. Unfortunatelly there are no shuttles from Sfakia and Omalos which makes going to Samaria by car useless. The best solution is to take a bus from Chania to Omalos and then from Sfakia to Chania or going to Samaria with an organised trip. Many tourist agencies in Crete organise trips to Samaria and their prices are usually reasonable (around 30 EUR for the whole trip, incluiding 5 EUR park entrance fee and 11 EUR boat ticket).

Jak się tam dostać?

To nie jest najprostsza sprawa. Do miejscowości Omalos, w której zaczyna się wędrówka, można dostać się autobusem na przykład z Chanii. Natomiast z wioski Agia Roumeli, gdzie kończy się szlak, wydostać można się tylko statkiem… bądź z powrotem poprzez wąwóz (niektórzy faktycznie tak robią: można zarezerwować noc w jednym z pensjonatów w Agia Roumeli i następnego dnia udać się z powrotem do Omalos). Jeśli jednak zdecydujesz się na powrót statkiem, dostaniesz się ten sposób do miejscowości Sfakia. Niestety nie ma żadnych autobusów, które ze Sfakii przywiozłyby turystów do Omalos, dlatego więc odradzam jazdę samochodem. Najlepszym rozwiązaniem jest autobus z Chanii do Omalos, a później ze Sfakii do Chanii. Jest też inna opcja: dużo biur turysycznych organizuje transport do Omalos i ze Sfakii odwożąc turystów pod ich hotel za niezbyt wygórowane ceny (ok. 30 euro za całość, w tym 5 euro za wejście do parku narodowego i 11 za bilet na statek).

DSC_1384

What to take with you?

Comfortable shoes, preferably hiking boots as well as appropriate outfit. Take some snack with you as between the entrance and the exit of the National Park there are no shops nor bars. You don’t have to take much water with you though as you can drink the water from the river.

Co ze sobą zabrać?

Wygodne buty, najlepiej te przeznaczone do pieszych wędrówek oraz odpowiednią, sportową odzież. Polecam zabrać coś do jedzenia, bo na terenie parku narodowego nie ma żadnych kiosków ani schronisk, w których można by coś zjeść. Nie ma natomiast potrzeby brania dużo wody: bez problemu można pić wodę ze strumienia, jest ona krystalicznie czysta.

DSC_1271

When to go there?

The Samaria National Park is usually open from the beginning of May until the end of October. I hiked through the Samaria Gorge in the first half of October and I must say that the weather was perfect: nice and sunny but not too hot. I would recommend going there in May/June or September/October. Hiking in July or August in Crete must be very challenging and I wouldn’t recommend going to Samaria in this period unless you’re an experienced hiker.

Kiedy się tam wybrać?

Park Narodowy Wąwozu Samaria jest otwarty zazwyczaj od początku maja do końca października. Ja odbyłam wędrówkę tam w pierwszej połowie października i muszę przyznać, że pogoda była idealna: ciepło i słonecznie, ale nie za gorąco. Zdecydowanie polecam więc wybrać się do Samarii w maju bądź czerwcu albo we wrześniu czy październiku. Piesze wędrówki na Krecie w lipcu czy sierpniu to nie lada wyzwanie, które zdecydowanie odradzam mniej doświadczonym piechurom.

DSC_1334

Going to Samaria soon? ENJOY YOUR HIKE! 🙂

Wybierasz się niebawem do Samarii? MIŁEJ WĘDRÓWKI! 🙂

DSC_0037

DSC_0049

DSC_0074

Urocza wioska Agia Roumeli

DSC_0062

2 thoughts on “Samaria Gorge Hike

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s