Landmannalaugar

One of the last places on my “must see in Iceland” list was Landmannalaugar, a magical spot in the Icelandic Highlands, just at the edge of Laugahraun lava field.

What I liked most about the trip wasn’t the place itself, but a number of wonderful sites that I saw on the way to and from Landmannalaugar. Since the road isn’t great and you need a 4×4 to drive there, it’s not crowded – unlike the most popular Icelandic tourist attractions.

I particularly liked a breath-takingly beautiful canyon I saw on the way to Landmannalaugar. A rainbow above it make the view even more amazing!

But don’t get me wrong, Landmannalaugar is also a wonderful place. Among its main characteristics are the colourful rhyolite mountains with their varying colours, shapes and sizes. And there is a lovely natural hot spring too! (It was also the very last one for me, at least during this stay in Iceland :()

Many of my friends say that Landmannalaugar is the most beautiful place they have seen in Iceland. I wouldn’t go that far, but the place was definitely worth checking it out!

_____________________________________________________________________

Jednym z ostatnich miejsc, które bardzo chciałam zobaczyć podczas mojego pobytu na Islandii był Landmannalaugar, magiczne miejsce położone na wyżynach w środkowej części kraju, na skraju olbrzymiego pola lawy Laugahraun.

To, co najbardziej podobało mi się w wyprawie do Landmannalaugar to nie miejsce samo w sobie, lecz wspaniałe widoki, które mogłam podziwiać po drodze. Jako że droga nie należy do najlepszych i konieczny jest samochód z napędem na 4 koła, droga ta nie jest zatłoczona – w przeciwieństwie do głównych atrakcji turystycznych na Islandii.

Przede wszystkim spodobał mi się pewien malowniczy kanion. Unosiła się nad nim tęcza, która czyniła to miejsce jeszcze bardziej spektakularnym.

Ale i Landmannalaugar jest wspaniały. Wśród głównych jego charakterystyk wymienić można ryolitowe góry o różnych kształtach, kolorach i wielkościach. Nie można zapomnieć także o uroczym gorącym źródle! (Dla mnie była to niestety ostatnia kąpiel w gorącym źródle, przynajmniej podczas tego pobytu na Islandii 😦 ).

Wielu z moich znajomych uważa Landmannalaugar za najpiękniejsze miejsce na Islandii. Ja nie szłabym aż tak daleko, ale z pewnością warto udać się tam będąc w kraju Wikingów.

01

02

03

DSC_0962

DSC_0965

DSC_0970

DSC_0973 — kopia

DSC_0975

DSC_0976 — kopia

DSC_0982 — kopia

DSC_0983 — kopia

DSC_0991 — kopia

DSC_0994

DSC_0998

l13

l14

One thought on “Landmannalaugar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s