Reykjanes Geopark

After a lot of travelling in different places in Iceland, I’m finally back in Reykjavik. Since I’m going to stay here for another two weeks, I want to discover many interesting places in the capital area. I decided to head to the Reykjanes Geopark as a way of spending a nice evening close to Reykjavik.

The Reykjanes Geopark is just 25 minutes away from where I live. I drove towards Hafnarfjörður and then headed South. I got to a lovely place that looks as if it was in the middle of nowhere – nobody can guess it’s so close to Reykjavik!

Since the Reykjanes Peninsula is a continuation of the Mid-Atlantic Ridge, which rises from the sea at the very tip of the peninsula and diagonally crosses Iceland from the south-west to the north-east, this is a geothermally active area. In the Reykjanes Geopark there are plenty of little hot springs, scroll down if you want to have a look at the pictures I took there.

_______________________________________________________________________________

Po podróżowaniu do wielu miejsc na Islandii, nareszcie jestem z powrotem w Reykjaviku. Będę tutaj przez następne dwa tygodnie, więc chcę zobaczyć i odkryć jak najwięcej ciekawych miejsc w okolicy. W zeszłym tygodniu zdecydowałam się więc spędzić wieczór nieopodal stolicy, Geoparku Reykjanes.

Znajduje się on zaledwie 25 minut jazdy samochodem od miejsca, w którym mieszkam. Trzeba najpierw dotrzeć do Hafnarfjörður, a później skierować się na południe. Dotarłam w ten sposób to cudownego miejsca, które wygląda jak kompletne odludzie – ciężko uwierzyć, że w rzeczywistości jest blisko Reykjaviku!

Ponieważ Półwysep Reykjanes jest kontynuacją Grzbietu Śródatlantyckiego, który wynurza się z morza na jego skraju i ciągnie na skos przez całą Islandię, jest to też obszar geotermalny. W Geoparky Reykjanes jest mnóstwo małych, bulgoczących gorących źródeł. Poniżej kilka zdjęć z tego miejsca.

DSC_0313

DSC_0312

DSC_0306

DSC_0320

DSC_0321

DSC_0322

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s