Snaefellsnes #2

The trip to Snaefellsnes was truly amazing. In the previous post I posted some pictures taken in the Southern part of the peninsula. After visiting Rauðfeldsgjá, we headed towards the end of the peninsula – to the cute town of Arnarstapi.

Wyprawa do Snaefellsnes była naprawdę wspaniała. W poprzednim wpisie umieściłam trochę zdjęć zrobionych w południowej części półwyspu. Po zwiedzaniu Rauðfeldsgjá udaliśmy się niemal na kraniec półwyspu, do ślicznego miasteczka Arnarstapi.

01

02

03

Arnarstapi is located close between the Snaefellsjokull glacier and the picturesque cliffs of the ocean. The view is really breathtaking!

Arnarstapi znajduje się między lodowcem Snaefellsjokull i malowniczymi klifami nad oceanem. Widok jest naprawdę niesamowity!

04

05

06

07

08

09

10

11

Then we headed to Hellnar, a little village with a beautiful black beach.

Następnie udaliśmy się do Hellnar, małej wioski z piękną czarną plażą.

12

13

14

15

16

Next stop: Kirkjufell! I was really looking forward to going there as I have a picture of this place set as my desktop for more than a year now. On Sunday I finally got to see it in real life.

Następny przystanek: Kirkjufell! Zdjęcie tego miejsca mam na tapecie od ponad roku, dlatego też niecierpliwie czekałam na moment, w którym uda mi się je zobaczyć na żywo. W niedzielę wreszcie mi się udało!

17

18

19

20

On our way back we got lost… and that’s the place we discovered. In Iceland even getting lost can be fun as you get to see other amazing spots.

Podczas drogi powrotnej trochę się zgubiliśmy… i przypadkowo odkryliśmy to miejsce. Okazuje się, że na Islandii wszystko jest wspaniałą przygodą – nawet gdy się zgubisz, bo masz wtedy okazję odkryć nowe wyjątkowe miejsca.

21

22

23

24

And the last stop during our trip: natural hot pot!

I ostatni przystanek wyprawy: naturalne gorące źródło!

DCIM103GOPROG0484897.
DCIM103GOPROG0484897.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s