Esja Hike

After exactly one month here in Iceland I finally managed to go to Mount Esja. Esja is situated about 10 km to the north of Reykjavík and it is a popular destination for hikers and climbers. Once surmounted, the view from the top of this 914 metre high mountain is really great: you can see the capital and its surroundings.

The hike itself isn’t very long: it takes less than 2 hours. There are different paths, each marked with signs along the way.

I will definitely come to Esja again (when the weather’s nice, unlike today) and then maybe try a different path. I didn’t take many pictures as it was cloudy – I hope I’ll take more next time!

Dokładnie miesiąc po przyjeździe na Islandię udało mi się dotrzeć na górę Esja. Znajduje się ona około 10 km na północ od Reykjaviku i jest popularnym celem wycieczek miłośników gór i wspinaczki. Ze szczytu tej 914-metrowej góry podziwiać można wspaniały widok: stolicę i jej malownicze otoczenie.

Sama wspinaczka nie jest długa, trwa niecałe dwie godziny. Do szczytu prowadzą różne szlaki, każdy z nich jest oznaczony wzdłuż drogi.

Na pewno wrócę na Esję (tym razem gdy pogoda dopisze) i wtedy być może wybiorę inny szlak. Niestety nie udało mi się zrobić wielu zdjęć ze względu na pochmurną aurę – oby udało się to nadrobić następnym razem!

aa

Esja seen from Reykjavik

DSC_1212

DSC_1214

DSC_1224

DSC_1228

DSC_1235

2 thoughts on “Esja Hike

    1. Też się zdziwiłam, więc zrobiłam zdjęcie i wrzuciłam tutaj – inaczej nikt by mi nie uwierzył, że na Islandii może być tyle drzew! 🙂

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s